Godziny otwarcia

Pon. - Pt: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00

Umów się na wizytę

517 323 423 kontakt@supramedica.pl

EEG Biofeedback Ursynów

Dziewczynka ćwicząca mózg

Czym jest EEG Biofeedback?

Jest to metoda bazująca na biologicznym sprzężeniu zwrotnym. Prościej mówiąc, podczas treningów EEG Biofeedback dostajemy informację o tym, jak w danej chwili pracuje nasz mózg, co obserwujemy jako zmianę w grze na ekranie monitora. Dzięki temu możemy wpływać na jego pracę. Uzyskanie zapisu pracy mózgu umożliwiają umieszczone na głowie elektrody. Sygnał, który odbierają, jest przetwarzany na zapis poszczególnych fal mózgowych. Dzięki odpowiednim ustawieniom gra reaguje, na przykład kiedy tracimy koncentrację, dając nam szansę, aby ją poprawić. W ten sposób zmniejszamy ilość fal, których jest za dużo, a zwiększamy tych, których jest za mało. Przypomina to nieco funkcjonowanie pulsometra podczas biegania. Kontroluje on tempo bicia naszego serca i daje informację, kiedy staje się ono zbyt wysokie. Pozwala to na skorygowanie szybkości biegu. Warto zauważyć, że to my sami wprowadzamy zmianę. Tak też jest w przypadku metody EEG Biofeedback.

 

Dla kogo?

Treningi EEG Biofeedback można prowadzić u dzieci, młodzieży i dorosłych. Polecamy go osobom, które:

  • mają problemy z koncentracją,
  • mają ADHD/ADD,
  • są zestresowane,
  • chcą poprawić efektywność nauki lub pracy,
  • chcą zwiększyć swój potencjał poznawczy,
  • chcą poprawić swój nastrój.

Dziewczynka maluąca

Czy terapia EEG Biofeedback jest bezpieczna?

Metoda EEG Biofeedback jest bezpieczna. Narodziła się w USA w latach 60-tych. Do Polski została wprowadzona pod koniec lat ’90. W Polsce nie jest refundowana, natomiast systemy opieki zdrowotnej w USA i krajach Europy Zachodniej zamieszczają ją w podstawowych pakietach rehabilitacyjnych. Prowadzenie tej metody terapii przez odpowiedzialnego i odpowiednio przeszkolonego terapeutę jest całkowicie bezpieczne. Osoba, która nie jest przygotowana do wykonywania treningu EEG Biofeedback może sprawić, że trening nie przyniesie żadnych efektów, może tez wpłynąć na wytworzenie złych nawyków u pacjenta. Statystycznie istnieje nieduży procent osób, u których terapia nie przynosi rezultatów. Powodem tego może być np. brak gotowości do współpracy.

Jak wygląda pracą metodą EEG Biofeedback?

Przed rozpoczęciem treningów należy wykonać badanie QEEG, które pozwoli zobaczyć początkowy poziom poszczególnych fal mózgowych i ustalić, których z nich jest za mało, a których za dużo. Dzięki temu wiemy, jak pracować podczas treningów.
Po pierwszym badaniu rozpoczynamy treningi. Powinny się one odbywać przynajmniej 2 razy w tygodniu. Systematyczność jest w tym przypadku niezmiernie ważna. Każdy trening trwa ok. 40-60min. Długość treningu zależna jest od wyników badania i ustalonego protokołu treningowego. Na początku każdej sesji terapeuta umieszcza na głowie elektrody za pomocą specjalnej pasty przewodząco-klejącej. Po umieszczeniu elektrod i ustawieniu odpowiednich parametrów rozpoczyna się sesja. Osoba trenująca obserwuje ekran z grą, w której zachodzą zmiany zgodne z bieżącym stanem mózgu. Te informacje pozwalają pozytywnie zmieniać ten stan.
Po ok. 10-15 treningach wykonujemy kolejne badanie QEEG, aby kontrolować postępy i obserwować zmiany w zapisie. Cykle te powtarzamy do uzyskania zadowalających efektów. Na zakończenie warto zrobić 10 sesji utrwalających, które odbywają się raz w tygodniu i pozwalają na długotrwałe utrzymanie pozytywnych efektów.
Badania prowadzone w USA wskazują na długotrwałe utrzymywanie się rezultatów tej terapii. Aby przedłużyć efekty, po uzyskaniu oczekiwanego rezultatu należy go utrwalić. Robi się to podczas dodatkowych 10 sesji, które odbywają się raz w tygodniu. Dzięki temu pozytywne efekty utrzymują się dłużej, nawet kilkanaście lat. Czasem zdarza się jednak, że aby utrzymać pozytywne zmiany, po kilku latach trzeba wykonać sesje przypominające i utrwalające. Chłopiec czytający ksiażkęZazwyczaj jest to 10, czasem 20 treningów. Ogólnie uważa się, że przy wielu trudnościach jest to jedna z najbardziej skutecznych i trwałych terapii spośród dostępnych. Szczególnie dotyczy to problemów z koncentracją. Ważne jest przy tym, aby pamiętać, że efekt terapii w dużej mierze zależy od współpracy pacjenta.

Jakiego efektu można się spodziewać?

W dotychczasowej pracy niejednokrotnie udało mi się uzyskać pozytywne efekty terapii. U dzieci następowała poprawa koncentracji, co zauważali rodzice. Przed podjęciem terapii dzieci miały problemy z nauką i słabe oceny, lub nauka zabierała im bardzo dużo czasu, gdyż wykazywały niską efektywność pracy. Bardzo często nie były w stanie utrzymać skupionej uwagi w czasie. Często wiązało się to ze stresem i zniechęceniem. Już w trakcie trwania terapii rodzice donosi o poprawie stopni w szkole, szybszym uczeniu się i większej chęci do nauki. Dzieciom łatwiej było utrzymać koncentrację na zadaniu, dzięki czemu szybciej zapamiętywały materiał. Najczęściej towarzyszył temu spadek napięcia i stresu, co także pozytywnie wpływa na proces koncentracji.

Barbara Rutkowska
EEG Biofeedback Ursynów

Integracja sensoryczna

Logopedia

Dowiedz się więcej o terapii logopedycznej w SupraMedica. Zobacz

Rehabilitacja dzieci

SupraMedica. Centrum Diagnozy i Terapii