Czy moje dziecko ma Autyzm? Objawy autyzmu
18 października, 2019Czy moje dziecko ma autyzm? Poznaj kluczowe symptomy
Autyzm to termin, z którym prawie każdy z nas gdzieś się spotkał. Z pewnością wpływ na to ma fakt, że jest to zaburzenie coraz częściej diagnozowane u dzieci. Większość osób ma jednak wybiórczą wiedzę na jego temat i często nie kojarzy pewnych objawów właśnie z tą przypadłością. Sygnały pojawiają się natomiast stosunkowo wcześnie, a ich szybkie rozpoznanie jest kluczowe dla udzielenia właściwej pomocy dziecku.
Jeśli jesteś rodzicem, którego w jakimś stopniu niepokoi zachowanie swojego dziecka, ten artykuł jest dla ciebie.
Na co powinieneś zwrócić uwagę?
Interakcje społeczne
Pierwsza sfera, w której możemy zaobserwować objawy autyzmu to szeroko pojęte funkcjonowanie społeczne. W wieku niemowlęcym może to być nienawiązywanie kontaktu wzrokowego i nie wchodzenie w typowe zabawy dla tego okresu, takie jak „kosi kosi” lub „a kuku”. Jeśli mimo upływu czasu dziecko nie reaguje na swoje imię, nie wita cię uśmiechem i nie pokazuje ci, że coś go zainteresowało, należy szczególnie przyjrzeć się jego zachowaniu. Inne objawy, które możesz zaobserwować to:
- Brak dążenia do kontaktów z dziećmi, preferowane zabawy w samotności
- Brak gestu „papa”
- Nieumiejętność wyrażania emocji lub prezentowanie emocji skrajnych (nagłe wybuchy śmiechu lub płaczu)
- Napady złości bez jasno zauważalnego powodu
- Brak dzielenia się swoimi sukcesami i smutkami
- Brak gestu wskazywania palcem
Jednym z kluczowych objawów, który łatwo możesz zaobserwować, jest również sposób zabawy twojego dziecka. Typową dla wieku dziecięcego jest zabawa „na niby”. Czy twoje dziecko potrafi udawać, że daje jeść misiowi lub rozmawia przez telefon? Przyjrzyj się dokładnie i szczerze sobie odpowiedz.
Komunikacja
Drugą sferą, która przy zaburzeniach ze spektrum autyzmu bywa zaburzona, jest komunikacja. Dziecko, które nie mówi, mówiło lecz nagle przestało lub u którego mowa rozwija się o wiele wolniej niż u rówieśników, zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Trudności w komunikacji są jednym z kluczowych objawów autyzmu, ale mogą również być całkiem odrębnym problemem. Obojętnie jakie jest ich źródło, dzięki właściwej pomocy możesz znacząco ułatwić swojemu dziecku codzienne funkcjonowanie.
Ograniczony, powtarzający się repertuar zachowań
W tej sferze znajdują się wszelkie „dziwne” zachowania dziecka. Możesz zastanawiać się dlaczego twoje dziecko nieustannie się kiwa, macha rękami lub ciągle powtarza te same czynności (np. włącza i wyłącza światło, otwiera i zamyka drzwi itp.). Być może nie przypominasz sobie u niego zabawy „na niby” za to z łatwością wskażesz, że z uwielbieniem bawi się autkami lub innymi przedmiotami?
Jeśli tak, zastanów się, co dokładnie wtedy robi. Kolejnym niepokojącym symptomem jest bowiem niezwykły sposób używania zabawek – kręcenie kółkami, nieustanne jeżdżenie w przód i w tył, czy też ustawianie przedmiotów w szeregu.
Twoje dziecko może również bardzo nie lubić zmian i nieoczekiwanych wydarzeń, a jeśli takie nastąpią przejawiać gwałtowne reakcje.
Drogi Rodzicu,
pamiętaj, że w przypadku zdrowia dziecka lepiej być nadgorliwym, niż coś przeoczyć. Jeśli opisane wyżej symptomy są ci znane warto skonsultować się ze specjalistą. Pomoże on ocenić, czy mamy do czynienia z autyzmem lub wykluczyć go, wskazując inną drogę do poznania przyczyn występujących trudności.
Jeśli zastanawiasz się gdzie szukać pomocy, zajrzyj tutaj:
Diagnoza Autyzmu