Godziny otwarcia

Pon. - Pt: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00

Umów się na wizytę

517 323 423 kontakt@supramedica.pl

Dla kogo EEG Biofeedback?

Metoda EEG Biofeedback staje się coraz bardziej popularna i coraz większa liczba osób przynajmniej o niej słyszała. Wielu pokłada w niej ogromne nadzieje. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to panaceum. EEG Biofeedback nie pomoże na wszystko. Kiedy zatem można zastosować tę obiecującą metodę, aby przyniosła ona dobre efekty? Dla kogo Biofeedback będzie najlepszy?

Przede wszystkim poleca się tę metodę dzieciom i dorosłym z problemami z koncentracją. Dotyczy to także osób z ADHD lub ADD. Badania wskazują, że dzięki treningom Biofeedback uzyskać można znaczną poprawę koncentracji oraz że efekty terapii utrzymują się dużo dłużej niż efekty leczenia farmakologicznego. Należy jednak pamiętać, że u dzieci znacznie nadruchliwych nie będzie można od razu odstawić tabletek. U takich dzieci Biofeedback stanowi początkowo terapię równoległą czy też wspierającą, a dopiero w trakcie staje się terapią wiodącą. Obecnie uważa się treningi Biofeedback za najbardziej efektywną metodę dla dzieci z ADHD.

Treningi Biofeedback mogą też pomóc w obniżaniu poziomu stresu. U osób dobrze funkcjonujących może być to jedyna stosowana metoda. Zdarza się jednak, że duży stres i dyskomfort mają swoje podłoże głębiej w psychice człowieka. Dla takich osób wskazane jest jednoczesne podjęcie psychoterapii.

Często słyszę głosy rozczarowania metodą EEG Biofeedback. Najczęściej należą one do osób, które zetknęły się z wykorzystaniem jej u dzieci autystycznych. Czy to oznacza, że metoda ta jest nieskuteczna u dzieci z autyzmem? Otóż nie. Dzięki treningom uczymy dzieci autystyczne wyciszania emocji i poprawiamy współpracę między półkulami. Oczywiście nie należy oczekiwać, że dziecko z dużymi trudnościami zacznie funkcjonować wysoko. Możemy mu jednak pomóc radzić sobie z nadmiernymi reakcjami emocjonalnymi.

Podsumowując, właściwie zastosowana metoda EEG Biofeedback może być skutecznym środkiem do poprawy naszego funkcjonowania i jakości życia. Należy jednak pamiętać, że nie rozwiąże ona wszystkich istniejących problemów i nie zawsze może być zastosowana samodzielnie. Polecamy ją przede wszystkim dzieciom i dorosłym z problemami z koncentracją i nadmiernie zestresowanym.

Integracja sensoryczna

Co to jest Integracja Sensoryczna? Zobacz

Logopedia

Dowiedz się więcej o terapii logopedycznej w SupraMedica. Zobacz

Rehabilitacja dzieci

Czym się zajmujemy? Zobacz
SupraMedica. Centrum Diagnozy i Terapii