Godziny otwarcia

Pon. - Pt: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00

Umów się na wizytę

517 323 423 recepcja@supramedica.pl

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Często dostajemy pytania, jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u fizjoterapeuty. Pierwsze spotkanie to konsultacja fizjoterapeutyczna, na której poznajemy główny problem terapeutyczny pacjenta.

Fizjoterapeuta przeprowadza z rodzicami wywiad, w którym uwzględnia się takie informacje jak przebieg ciąży i porodu, rozwój w pierwszych miesiącach i latach życia, a także ogólny stan zdrowia. Dlatego na pierwsze spotkanie należy zabrać całą dostępną dokumentację chorobową. Następnie przeprowadza się szczegółową diagnostykę dla potrzeb fizjoterapii.

Diagnostyka uzależniona jest od wieku dziecka. W przypadku małych dzieci ocenia się wzorce postawy oraz wzorce motoryczne, u większych dzieci bada się prawidłowość postawy ciała.
Terapeuta ocenia postawę ciała dziecka w trzech płaszczyznach: czołowej (od przodu i od tyłu), strzałkowej (od boku) oraz poprzecznej (od góry i od dołu). Dokładnie ocenia się ułożenie względem siebie różnych części ciała: głowy, barków, łopatek, talerzy biodrowych, stawów biodrowych i kolanowych, a także ocenia się ukształtowanie kręgosłupa, klatki piersiowej i wysklepienia stóp. Zawsze też ocenia się chód dziecka by zaobserwować jak nieprawidłowości układu ruchy wpływają na pracę ciała w funkcji.

Kolejnym etapem badania jest przejście do testów funkcjonalnych odpowiednich dla diagnostyki w danym problemie z jakim dziecko przychodzi do terapeuty. Ocenia się również tkanki miękkie. Bada się napięcie i długość mięśni, zakresy ruchów w stawach, tkliwość, występowanie bólu i inne specyficzne objawy. Terapeuta powinien również ocenić tor oddechowy i mechanikę oddychania dziecka, która w przypadku wad postawy ciała (lub innych chorób towarzyszących) często jest zaburzona.

Wszelkie dysfunkcje w obrębie układu ruchu wpływają na całe ciało, co w przypadku dzieci może prowadzić do trwałych zmian w organizmie. Dokładna diagnostyka pozwala na dobranie indywidualnego trybu postępowania terapeutycznego, co maksymalizuje efekty terapii.

Wszystkie te zabiegi mają na celu określenie podstawowej przyczyny wystąpienia nieprawidłowości i wyeliminowanie jej.

Po zapoznaniu i zdiagnozowaniu dysfunkcji występującej u dziecka terapeuta ocenia potrzeby rehabilitacyjne małego pacjenta i ustala razem z dzieckiem i rodzicami cel terapii.

Dalsze postępowanie uzależnione jest od krótkoterminowych i długoterminowych celów terapeutycznych.

Podczas pierwszej wizyty terapeuta może zastosować już niektóre zabiegi fizjoterapeutyczne. Rodzice otrzymują też podstawowy instruktaż postępowania w danej jednostce chorobowej. Fizjoterapeuta, jeżeli będzie taka konieczność, wskaże specjalistów, którzy powinni przeprowadzić dalszą diagnostykę dziecka.

Serdecznie zapraszamy do naszego centrum na Warszawskim Ursynowie.

Integracja sensoryczna

Co to jest Integracja Sensoryczna? Zobacz

Logopedia

Dowiedz się więcej o terapii logopedycznej w SupraMedica. Zobacz

Rehabilitacja dzieci

Czym się zajmujemy? Zobacz
SupraMedica. Centrum Diagnozy i Terapii