Trening oddechowy – Metoda Butejki
Czy Twoje dziecko cierpi na astmę?
Może oddycha przez usta co skutkuje częstymi infekcjami układu oddechowego?
Czy poszukujesz rehabilitacji oddechowej dla swojego dziecka?
Jeżeli odpowiedziałeś „tak” to prawdopodobnie potrzebujecie terapii wg Metody Butejki, czyli treningu oddechowego, który w dużym stopniu polepszy zdrowie Twojego dziecka, a może nawet pozwoli odstawić część leków.
Metoda Butejki polega na ćwiczeniach oddechowych uczących kontroli oddechu, a także oddychania zmniejszoną objętością oddechową w celu redukcji skutków hiperwentylacji. Trening ten stawia sobie na celu naukę oddychania przez nos, wstrzymywania oddechu oraz relaksacji.
Metoda ta została opracowana w latach 50. XX wieku przez rosyjskiego lekarza, Konstantina Butejkę. Początkowo opracowano ją dla dzieci chorujących na astmę, by wspomóc ich leczenie.
Butejko twierdził, że przyczyna astmy leży w przewlekłej hiperwentylacji oraz w złych wzorcach oddechowych. Podstawą tego treningu jest reedukacja oddechowa nakierowana na zwiększenie ciśnienia parcjalnego CO2 we krwi tętniczej. Obecnie metoda ta stosowana jest w terapii rozmaitych zaburzeń oddechowych, także u sportowców i osób z chroniczną hiperwentylacją.
OBJAWY HIPERWENTYLACJI:
- głośny oddech podczas odpoczynku,
- oddech przez usta,
- nieregularny oddech,
- bezdech,
- wytężony oddech,
- ciężki oddech przez sen,
- częste wzdychanie,
- regularne pociąganie nosem,
- ziewanie z głębokimi oddechami,
- wyraźne ruchy oddechowe brzucha i klatki piersiowej,
- ruch górnego odcinka klatki piersiowej podczas oddychania,
- branie dużych oddechów podczas mówienia.
Czy zauważasz u swojego dziecka któreś z tych objawów? Zwróć szczególną uwagę czy nieustannie, nawykowo nie oddycha przez usta (często ma otwartą buzię).
Oddychanie przez usta prowadzi do wielu zmian w obrębie twarzy i zgryzu, a także może przyczyniać się do częstych infekcji układu oddechowego. Ponadto oddech przez usta zakłóca koncentrację i sen. Twoje dziecko może przez to być stale senne i zmęczone, co w sposób negatywny wpłynie na jego osiągnięcia w szkole.
U dzieci oddychających przez usta zauważalne są poniższe objawy:
- zmęczone oczy,
- cienie pod oczami,
- wysuszone usta,
- mała górna warga,
- niestykanie się warg ust,
- hipotoniczne mięśnie narządu żucia i twarzy,
- wydłużona dolna część twarzy (ang. long face syndrome),
- wady zgryzu.
Metoda Butejki dąży do osiągnięcia zmiany codziennego, rutynowego oddychania na zdrowszy. Ćwiczenia oddechowe wg Butejki ograniczają objawy hiperwentylacji, a tym samym objawy astmy.
Stosowanie metody Butejki poprawia ogólny stan zdrowia dziecka chorego, a także umożliwia zmniejszenie dawek zażywanych leków. Dziecko będzie lepiej spać, a jego koncentracja i wydolność fizyczna ulegną poprawie.
Ćwiczenia oddechowe wg Butejki oparte są na powolnych, spokojnych oddechach oraz kombinacji pauz oddechowych zwanych Pauzą Kontrolną. Podczas sesji terapeutycznych pacjent zapoznaje się z technikami kontroli oddechu i prawidłowymi nawykami oddechowymi. Każda sesja treningowa jest bogata w ćwiczenia praktyczne. Jednak przede wszystkim daje wsparcie wykwalifikowanego terapeuty, który prezentuje niezbędne aspekty pracy z oddechem, jak również przekazuję wiedzę na temat choroby.
Jeżeli chcesz pomóc sobie lub swojemu dziecku i chcesz skorzystać z terapii Metodą Butejki zapraszamy do zapisania na konsultację.